Müdavimi Olunacak Bir Mekan: KUZGUNCUK BALIKÇISI

Yazı: ORÇUN DALARSLAN

kuzguncuk balıkçısı

Kuzguncuk, tarihi binaları, bakkalı, kasabı, manavı ve hala yaşayan mahalle kültürüyle İstanbul’un en sevdiğim semtlerinden birisi. Kuzguncuk’un en güzel sokaklarından birisi de, ismini burada çekilen, 80’lerin sonunda severek izlediğimiz Perihan Abla dizisinden alan Perihan Abla Sokağı…

İşte bu güzel sokakta, sokağın kendisi kadar güzel bir mekan var ki, önünden geçerken resmen sizi davet ediyor. Özellikle de kapının hemen yanında duran sarı masasıyla. Ama ben sokakta gezinirken filan değil, Instagram’da rastladım Kuzguncuk Balıkçısı’na. Instragram’da görür görmez, Kuzguncuk’ta olmasının da etkisiyle bir an önce buraya gitmem lazım dedim! 🙂

Nihayet geçtiğimiz hafta gitmek kısmet oldu. Sarı masaya oturamasak da Arnavut kaldırımlı sokaktaki başka bir masaya oturduk. Kuzguncuk Balıkçısı, kendisi de bir Kuzguncuklu olan Nükte Onat Dilber tarafından açılmış. Açılalı da neredeyse 2 sene olmuş. Yemeklerimizi beklerken bir yandan da Nükte Hanım ile sohbet ettik. Balıkçıdan önce, aynı mekanda, senelerce Kuzguncuk’un en popüler mekanlarından birisi olan Limonluk’u işletmiş. Daha sonra hem değişiklik olsun diye hem de çevreden gelen talebi değerlendirerek Kuzguncuk Balıkçısı’nı açmış. Sohbeti çok keyifli. Bu enerjisi müşterilere de yansımış.Yemeğinizi yerken, bir anda bir bakmışsınız, yandaki masada oturanlarla koyu bir sohbete dalmışsınız.

Tamam sokak güzel, dekor güzel ama en güzeli de lezzetleri. Biz farklı lezzetler denemek için balık çorbası, mezeler, bulgurlu paella, balık böreği ve kırlangıç kavurması yedik. Hepsine de bayıldık. Tabii sadece bunlar yok. Hamsi, istavrit, palamut, levrek, somon gibi balıkların yanı sıra, kalamar, karides, midye gibi deniz ürünleri de var. Fiyatlar da 6-25 TL arasında değişiyor.

Adres: İcadiye Caddesi, Perihan Abla Sokağı, No:3, Kuzguncuk, Üsküdar, İstanbul

Telefon: 02163410144

kuzguncuk_balikcisi_bina

Kuzguncuk Balıkçısı, hemen arkasında bulunan Ayios Panteleimon Rum Kilisesi’ne ait, tarihi, iki katlı şirin bir binada kurulmuş. Eğer sarı masaya oturmak istiyorsanız, öncesinden rezervasyon yapmakta fayda var.

kuzguncuk_balikcisi_dekorKuzguncuk Balıkçısı’nın dışı kadar içi de güzel. Fotoğrafta görünmese de, sağdaki masanın hemen yanında bir şömine bulunuyor. Kışları en popüler masa da, şöminenin yanındaki bu masa oluyormuş.

istanbul_balikci_kuzguncuk

Balık çorbası ve mezelerimiz… Balık çorbasını bu kadar seveceğim aklıma gelmezdi. Bol limonlu yemenizi tavsiye ederim.

kuzguncuk_balikcisi_balik_boregi

Bu da balık böreği… Sanırım Nükte Hanım’ın icadı… Çok başarılı!

kuzguncuk_balikcisi_paella

İşte bulgurlu paella’mız… Benim verdiğim ismiyle Türk usulü paella… 🙂

kuzguncuk_balikcisi_kirlangic_kavurma

Tüm yemekleri çok sevdim ama en çok da bu kırlangıç kavurmayı sevdim. Tadı hala damağımda! Mutlaka denemelisiniz.

kuzguncuk_balikcisi_istanbul

Kuzguncuk Balıkçısı’nın işletmecisi Nükte Hanım… Gittiğinizde benden selam söyleyin! 🙂

istanbul_restoranlar_nereyekacsak.com

nereyekacsak.com ekibinden Sena ile Kuzguncuk Balıkçısı hatırası… 🙂