AIX-EN-PROVENCE: Güney Fransa’nın Gizli Cenneti

Aix-En-Provence’ı muhtemelen ilk defa duymuş olabilirsiniz. Nasıl okunacağıyla ilgili de kafanız karışmış olabilir. Hiç merak etmeyin, bu durumda olan tek kişi siz değilsiniz! Eylül başında nereyekacsak.com ekibinden Sena ile Güney Fransa turu yapana kadar benim de Aix-En-Provence’ın, okunuşuyla “eksanprovans”ın varlığından haberim yoktu! 🙂

aix-en-provence-rue-cardinale

Aix-En-Provence sokakları

Sena, “Marsilya’ya gelmişken oraya da gitmemiz lazım, çok şirin bir kasabaymış” diye bahsetmeseydi gitmek gibi bir niyetim de yoktu ama iyi ki de biraz ısrar etmiş ve gitmişiz. Zira Güney Fransa seyahatimizde en sevdiğimiz yer oldu, üstelik sadece bir gece kalmamıza rağmen.

aix-en-provence

Sena ile Aix-En-Provence hatırası

Peki Aix-En-Provence’ı neden bu kadar çok sevdik? Daracık sokakları, renkli binaları olan, senede 300 gün güneş gören tipik bir Akdeniz kenti olmasını geçtim, sokakları gençlerle dolu ve çok hareketli. Şehirde bildiğiniz hayat var. Hepsi birbirinden güzel olan sokak aralarında ve küçük meydanlarda onlarca kafe var ve hepsinde de masalar tıklım tıklım. Tabii bunda Aix-En-Provence’ta dört üniversite bulunmasının da payı büyük. Bir de Fransız ruhunu, daha doğrusu Güney Fransa ruhunu tam olarak hissettiriyor insana.

aix-en-provence-place-des-cardeurs-ogrenciler

Aix-En-Provence’ta her yerde görebileceğiniz üniversite gençliği

Bu vesileyle bu yazının şarkısı olarak, benim için “en Fransız” şarkılardan olan efsanevi Fransız şarkıcı Edith Piaf’dan “Les amants d’un jour”u seçiyorum. Yazıyı okurken buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz ama mutlaka dinleyin, eğer daha önce hiç duymadıysanız, çok seveceğinize eminim.

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

AIX-EN-PROVENCE HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Aix-En-Provence, Marsilya’nın 30 km kuzeyinde, denize kıyısı olmayan tipik bir Akdeniz kenti. Dört mevsimin yaşandığı, güzel bir havası var. Nüfusu 140 bin civarında, bunun 30 bini de üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Şehrin enerjisine de yansımış bu durum kesinlikle. Gençler kaldırımlarda, kafelerde, barlarda, her yerde takılıyor. Şehirde Akdeniz iklimi etkili olduğundan, sıcakkanlı gençlerle kaynaşmak da çok kolay oluyor. 🙂

aix-en-provence-universite-gencligi

Meydanda oturan gençlik

aix-en-provence-universite-ogrencileri

Flörtöz gençlik 🙂

Aix-En-Provence tarihi dokusunu çok iyi korumuş. Kentin ana caddesi olan Cours Mirabeau, Aix-En-Provence’ı ikiye bölüyor. Kuzeyinde, çoğu 16. yüzyıldan, yani 1500’lü yıllardan kalma binaların bulunduğu kıvrımlı sokaklar, güneyinde ise 17, 18 ve 19. yüzyıllardan kalma “hotel particulier” denen malikanelerin bulunduğu Mazarin Mahallesi yer alıyor. Başta bu evler olmak üzere, Aix-En-Provence’daki evlerin fiyatları, Fransa’nın en yüksekleri arasında. Dolayısıyla ev kiralarının da yüksek olmasının sonucu, hemen yakınındaki Marsilya’nın aksine Aix-En-Provence çok az sayıda göçmen yaşıyor.

aix-en-provence-aksam-rue-van-loo

Aix-En-Provence’ın dar sokakları gece bile hareketli

Sena’yla Aix-En-Provece’ta çektiğimiz ve oradaki ilk izlenimlerimizi anlattığımız bu videoyu mutlaka izleyin. Tabii sonrasında Youtube kanalımıza abone olmayı da unutmayın! 🙂

AIX-EN-PROVENCE’DA GEZİLECEK YERLER

Aix-En-Provence, küçük bir şehir. Çabuk gezilebiliyor. Zaten buraya gelmenizin asıl sebebi gezilecek yerlerden ziyade ambiyansını yaşamak olmalı. Biz bir gece kaldık ama Sena’yla tekrar gelip bir ay ev tutmanın hayallerini kurduk! 🙂

Sizin için çok güzel bir rota çıkardım. Bizi de orada tanıştığımız bir Fransız arkadaşımız böyle gezdirdi. Bu rotayı izleyerek hem şehri pratik bir şekilde gezmiş, hem de önemli her yerini görmüş olacaksınız!

1. Aix-En-Provence turumuza, meşhur La Rotonde Çeşmesi ile başlıyoruz. 32 metre çapında ve 12 metre yüksekliğindeki bu çeşme aynı ismi taşıyan La Rotonde Meydanı’na 1860 yılında inşa edilmiş.

aix-en-provence-la-rotonde-cesmesi

Heykellerle süslü La Rotonde Çeşmesi

2. La Rotone Meydanı’nın bir ucu, şehrin en merkezi caddesi Cours Mirabeau’ya açılıyor. Cours Mirabeau’nun her iki yanında geniş kaldırımlar, sıra sıra ağaçlar ve birbirinden güzel binalar var. Bu binaların birçoğunun en alt katlarını da kafe, pastane ya da restoranlar süslüyor, bazılarında da mağazalar var.

aix-en-provence-cours-mirabeau

Cours Mirabeau

aix-en-provence-cours-mirabeau-kafe

Cours Mirabeau’nın en kalabalık mekanlarından olan Bar Le Grillon

aix-en-provence-cours-mirabeau-kafeler

Burası, Bar Le Grillon’un bulunduğu bina. Biraz ilerisinde de, 53 numarada, Paul Cézanne, Emile Zola ve Ernest Hemingway gibi isimlerin de vakti zamanında gittiği, 1792 yılında açılmış olan ünlü mekan Les Deux Garçons yer alıyor.

aix-en-provence-cours-mirabeau-hotel-maurel-de-ponteves

Bu da caddenin en ünlü malikanelerinden olan, 1651 yılında tüccar Pierre Maurel için inşa edilmiş Hotel Maurel de Ponteyes. Tabii artık malikane olarak kullanılmıyor.

3. Cours Mirabeau’dan sonra istikamet, güneyindeki Quartier Mazarin. Birçok malikanenin bulunduğu bu mahalleye, Rue Joseph Cabassol’den giriyoruz. Girince biraz ileride, solda bahçeli, ihtişamlı bir bine dikkatinizi çekecek. İsmi Hotel de Caumont. 1742’de yapılan bir malikane, artık Caument Sanat Merkezi olarak kullanılıyor. Sokağın bitiminde, tam karşıda göreceğiniz bina ise Lycée Mignet.

aix-en-provence-rue-joseph-cabassol-caumont-centre-d-art

Hotel de Caumont

aix-en-provence-rue-joseph-cabassol

Joseph Cabassol Sokağı ve Emile Zola ile Paul Cézanne’ın gittikleri ve tanışıp arkadaş oldukları Mignet Lisesi.

4. Lycée Mignet’in bulunduğu Rue Cardinal’den sola dönüp biraz yürüdükten sonra ilk sokak olan Rue du 4 Septembre’dan tekrar sola dönüp Cours Mirabeau’ya çıkmanız gerekiyor. Tabii bu esnada bu sokaklardaki ilginç binaların fotoğraflarını çekmeyi unutmayın!

aix-en-provence-rue-du-4-septembre-sokak

Rue du 4 Septembre

5. Cours Mirabeau’dan tam karşıya geçip Rue Clemenceau’dan düz devam edin ve yolun sonundan sola, Rue Espariat’a dönün. Az ileride, etrafı dör farklı malikaneyle çevrili küçük ama şık bir meydan olan, 1745-1746 yıllarında inşa edilmiş Place d’Albertas’ı göreceksiniz. Bu arada şehirdeki malikanelerin bir kısmında hala yaşayanlar var. Olur da avlu kapılarının açıldığını görürseniz, hemen koşturup içeriye bakın. Bazılarının bahçeleri çok güzel.

aix-en-provence-place-d-albertas

Albertas Meydanı

6. Meydanın tam karşısındaki Rue Aude ve devamında Rue Maréchal Foch üzerinden yürüyün. Karşınıza aralarında sadece bir binanın bulunduğu iki meydan çıkacak. İlki pazar kurulu olan Place Richelme, diğeri de belediye binasının, tarihi bir saat kulesinin ve kafelerin bulunduğu Place de L’Hotel de Ville.

aix-en-provence-place-richelme

Richelme Meydanı

aix-en-provence-place-richelme-meyve-sebze

Manavların tezgahlarını böyle rengarenk görünce insanın gereksiz yere kilolarca meyve sebze alası geliyor. 🙂

aix-en-provence-place-de-l-hotel-de-ville

L’Hotel de Ville Meydanı

aix-en-provence-place-de-l-hotel-de-ville-saat-kulesi

Bu bina L’Hotel de Ville, yani belediye binası. Fransa’da belediye binalarına “şehir evi” anlamına gelen “hotel de ville” ya da “miare” deniyor. Arka planda da saat kulesini görebilirsiniz.

7. Saat kulesinin altındaki kapıdan geçince Rue Gaston de Saporta’ya çıkacaksınız. Bu sokakta 150 metre kadar yürüyünce sağda ağaçlık, küçük bir meydan göreceksiniz. Orada bir bina var. Eskiden Başpiskoposluk Sarayı’ymış. Son 100 yıldır da Duvar Halıları Müzesi olarak kullanılıyor. Bizim pek ilgimizi çekmedi ama sizin çeker belki! 🙂

aix-en-provence-baspiskoposluk-sarayi

Duvar Halıları Müzesi

aix-en-provence-eski-fotograf

Müzeyi tabii ki gezmedik ama girişinde kendimize eğlenecek bir şeyler bulduk! 😀

8. Eğer müzenin olduğu meydana devam etmeyip biraz daha yürürseniz sağınızda Aix Katedrali’ni, solunuzda Siyasal Bilimler Enstitüsü’nü göreceksiniz.

aix-en-provence-universite-meydani

Siyasal Bilimler Enstitüsü ve öğrenciler

aix-en-provence-aix-katedrali-dis

Aix Katedrali, 5. İle 17. yüzyıllar arasındaki tüm mimari tarzlardan izler taşıyor.

aix-en-provence-aix-katedrali

Katedralin için. Sağ üstteki devasa orga dikkat!

aix-en-provence-öğrenciler

Üniversite ile katedral arasındaki yolda öğrenciler

9. Geldik şehirde benim en sevdiğim yer olan Place des Cardeurs’e. Katedrali gezdikten sonra tekrar geriye, saat kulesine gidin ama kapıdan geçmeyin, sağa dönün. İşte gençlerin takıldığı mekanlarla dolu uzun ince bir meydan olan Place des Cardeurs. Şu anda şehrin en popüler yeri ama İkinci Dünya Savaşı öncesinde şehrin Yahudi mahallesiymiş ve en ucuz yerlerinden birisiymiş. Eğer Aix-En-Provence’ta birkaç gün kalırsanız, muhtemelen en çok geleceğiniz yer olacak. Yeme, içme ve gece hayatı bölümünde daha detaylı anlatacağım burayı! 🙂

aix-en-provence-place-des-cardeurs

Place des Cardeurs’e akşamları da mutlaka gitmeniz gerekiyor.

10. Meydanın diğer ucundan Rue Lieutaud’a çıkın. Yürüyün, yürüyün, üzerinde ufacık, üçgen şeklinde bir meydanın da bulunduğu Rue de la Couronne’a geleceksiniz. Biraz daha devam ettikten sonra da, ortasını bir çeşmenin süslediği, bir diğer küçücük meydan olan Place des Augustins’i göreceksiniz ki bence burası da Place des Cardeurs’ten sonra en çok oturmak isteyeceğiniz ikinci yer olacak.

aix-en-provence-fransa

Rue de la Couronne ve ben 🙂

aix-en-provence-place des-augustins

İşte boyu küçük ama işlevi büyük Place des Augustins

aix-en-provence-place des-augustins-bar

Place des Augustins’in en oturulası yerlerinden O’Sullivan’s…

11. Tabii ki alışverişi de unutmadık! Meydandan sağa, Rue Espariat’a dönün. Çok az yürüdükten sonra karşınızda tekrar başlangıç noktamız olan La Rotonde Çeşmesi’ni göreceksiniz. Cours Mirabeau’nun aksi istikametindeki yaya caddesinin ismi Avenue Giuseppe Verdi. Burada Zara’dan H&M’e, Apple’dan Massimo Dutti’ye kadar birçok mağazayı bulabilirsiniz! 🙂

aix-en-provence-giuseppe-verdi-caddesi

Şehrin tarihi sokaklarından sonra göze çok çirkin gelen Avenue Giuseppe Verdi

AIX-EN-PROVENCE’DA YEME, İÇME, GECE HAYATI

Aix-En-Provence’da yeme içmenin de gece hayatının da ilk adresi Place des Cardeurs. Öğle yemekleri için Le Bidule iyi bir seçenek. Akşam ise şık bir yemek için kanımca mutlaka Bistrot des Philosophes’u tercih etmelisiniz.

aix-en-provence-place-des-cardeurs-restoran-le-bidule

Le Bidule

aix-en-provence-place-des-cardeurs-bistrot-des-philoshophes

Bistrot des Philosophes

aix-en-provence-place-des-cardeurs-bistrot-des-philoshophes-yemek

Bistrot des Philosophes’a giderseniz, antrikotu kesinlikle öneririm.

Place des Cardeurs’a akşam yemeği için olmasa bile bir gece mutlaka gitmelisiniz. Öyle tabii gece kulüpleri beklemeyin ama sıra sıra küçük barlar var. En kalabalık hangisiyse ona oturun. Zaten bir süre sonra bir bakmışsınız herkesle arkadaş olmuşsunuz. Ne kadar sosyalleşirseniz, o kadar çok eğlenirsiniz.

aix-en-provence-place-des-cardeurs-araba

Place des Cardeurs ve fotoğrafını çektiğimizi görünce bizi arabasına bindiren Marc Antoine. Bu araba ona da dedesinden kalmış. Hastasıyım böyle eski ve küçük arabaların. 🙂

AIX-EN-PROVENCE’A NASIL GİDİLİR?

Biz Güney Fransa’yı araba kiralayıp gezdik. O yüzden Marsilya’dan Aix-En-Provence’a gitmemiz çok kolay oldu, yarım saatte gittik hemen. En güzeli arabayla gitmek ama eğer siz araba kiralamayacaksanız, farklı seçenekler var. Marsilya Havalimanı’ndan Aix-En-Provence’a direkt servisler kalkıyor. Eğer Marsilya’dan gelecekseniz, St. Charles Tren Garı’ndan TGV trenleriyle ya da yine gardan kalkan otobüslerle de Aix-En-Provence’a ulaşabilirsiniz.

AIX-EN-PROVENCE OTELLERİ

Biz Aix-En-Provence’ta, Mariott tarafından işletilen Renaissance Hotel’de kaldık. Şehrin tarihi merkezinde değil ama yürüyerek sadece 5 dakikalık mesafede bir otel. Odaları oldukça konforlu, kahvaltısı gayet iyi. Otoparkı da var ama tabii ücretsiz olmadığını da hatırlatmakta fayda var.

aix-en-provence-renaissance

Renaissance Aix-En-Provence Hotel

Gidecek olanlara tavsiye ederim. Otellerin fiyatlarını neden vermediğimi soranlar oluyor çok. Hemen açıklayayım. Otellerin fiyatları, gidilecek mevsime ve rezervasyonun ne kadar önceden yapıldığına göre büyük değişiklikler gösteriyor. O yüzden kimseyi yanıltmamak adına belirtmiyorum. Ama buraya tıklayarak otelin sitesinden gideceğiniz tarihteki güncel fiyatları öğrenebilirsiniz!

aix-en-provence-renaissance-oda

Benim kaldığım oda 🙂

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

ŞU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

MARSİLYA

MERİBEL: Fransız Alpleri’nin Yükselen Kayak Merkezi

MADRİD