AVRUPA’NIN EN GÜZEL 10 KÖYÜ

Earthtraveling.com sitesi, kendisine göre Avrupa’nın en güzel 10 köyünü belirlemiş. Zamanda dondurulmuş gibi duran bu köylere biz de bir göz atalım bakalım! 🙂

1. REINE, NORVEÇ

Reine_Norvec

Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde bulunan, sevimli bir balıkçı köyü olan Reine, birçok kere Norveç’in en güzel köyü seçilmiş.

2. BLED, SLOVENYA

bled_slovenya

Bled, kendisiyle aynı ismi taşıyan, masmavi sularında küçük ve Barok tarzda inşa edilmiş bir kalenin bulunduğu minik bir adaya ev sahipliği yapan Bled Gölü kıyısında, Alp Dağları’nın eteklerinde yer alıyor. Gölün etrafındaki bir iki saatlik bir yürüyüşten sonra bir tepe üzerinde bulunan, Ortaçağ’dan kalma kaleye tırmanarak bölgeye mükemmel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

3. HALSTATT, AVUSTURYA

Hallstatt_avusturya

Hallstätter Gölü kenarında kurulmuş, dik bir dağın yamacında kurulmuş olan Halstatt adeta masal kitaplarından fırlamış gibi duruyor, manzarasıyla gözleri şenlendiriyor. Duvarlarını sarmaşıklar kaplamış evler de köyün refah seviyesini gösteriyor.

4. BIBURY, İNGİLTERE

Bibury_ingiltere

Güneybatı İngilitere güneybatısında yer alan dağlık Cotswold bölgesi için “Nefes Kesici Doğal Güzellikler Bölgesi” de diyebiliriz. Bu bölgenin en şirin köylerinden birisi ise kesinlikle Bibury. Dik çatılı evleri, geniş ve yemyeşil tarlalara komşu olan Bibury’de, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında 17. yüzyıldan kalma Arlington Sıraevleri geliyor.

5. MANAROLA, İTALYA

tellaro_italya

Kuzey İtalya’nın Liguria bölgesi başkenti La Spezia’ya bağlı olan Manarola, Cinque Terre kasabaları arasında turistler tarafından akın akın ziyaret edilen köylerin en küçüklerinden birisi.

6. PUCISCA, HIRVATİSTAN

Pucisca_hirvatistan

Hırvatistan’ın Dalmaçya kıyılarında, turist otobüsleri ve gemilerinin çok da uğramadığı Brac adasındaki Pučišća, beyaz taştan yapılmış evleri ve dar Arnavut kaldırımlı sokakları ile göz kamaştıran bir sahil köyü. Turkuaz renkli Adriyatik Denizinde yüzmek isteyenler için güneşli bir yalnızlık öneren kuytu köşeler de cabası…

7. TELC, ÇEK CUMHURİYETİ

Telc_Cek_Cumhuriyeti

Güney Moravya Böglesi’ndeki Telč’in sakinleri, bir zmaanlar evlerinin güzellikleri ile oldukça övünürlermiş. Birbirinden güzel bu Barok ve Rönesans mimarisindeki evler, bugün küçük dükkanlar ve kafelere ev sahipliği yapıyor. 17. yüzyılda inşa edilen Rönesans şatosu ile görülecek en önemli yerlerin başında geliyor.

8. COLMAR, FRANSA

colmar_fransa

Fransa’nın Almanya sınırındaki Alsace bölgesinde, hem Fransız hem de Alman etkilerinin görüldüğü, tarih içerisinde değişmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış Colmar köyünde pastanelerde hem kruvasan hem de kugelhopf (bademli ve brendili bir çeşit Alman keki) satın almak mümkün ya da restoranlarda Fransız usulü kaz eti veya Alman yemekleri sipariş edebilirsiniz.

9. CONG, İRLANDA

cong_irlanda

Göller ve koyunların otladığı geniş yeşil çayırların bulunduğu Mayo ve Galway bölgelerinde yer alan Cong’un saymakla bitmeyecek tarihi güzellikleri arasında sayısız taş köprüleri, bir Ortaçağ manastırının kalıntıları, çatısı sazlarla örtülü kulübeleri ve şimdilerde romantik bir kaçamak için lüks bir otel olarak kullanılan Viktoria döneminde kalesi Ashford yer alıyor.

10. GRUYERES, İSVİÇRE

Gruyeres_isvicre

Gruyéres, ününü, köyle aynı adı taşıyan, fondülerde kullanılan yumuşak ve fındık aromalı peynire borçlu. Ancak ne yazık ki çok az kişi, İsviçre’nin batısında yer alan bu köyün kendisi hakkında bir fikre sahip. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi, geniş bir Arnavut kaldırımlı taş sokağın sizi çıkaracağı 13. yüzyıldan kalma Gruyéres Kalesi ve onun ziyaretçilerine sunduğu Alp dağları manzarası…

 

INSTAGRAM: @nereyekacsak

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

DÜNYANIN EN RENKLİ 10 YERİ

AŞAĞI BAKILMAMASI GEREKEN 24 YER

DÜNYANIN EN GÜZEL 10 PLAJI