İOS: Yunanistan’ın parti adası

Yunan adalarıyla ilgili çok soru alıyorum. En çok gelen sorulardan biri de “Bize Mikonos dışında hem plajları güzel olan, hem yemekleri iyi olan, gündüzleri sakin ama gece hayatı da çok hareketli olan bir ada söyler misin?” oluyor. Hemen söylüyorum: Kiklad Adaları’ndan biri olan İos.

ios adası

İos ve ben 🙂

ios adası yunanistan

İos’un plajlarında suyun rengi tam da sevdiğim gibi turkuaz. Burası Manganari Plajı. Arkada, teknenin arkasından görünen ada da Santorini.

ios yunanistan

İos, parti adası olmakla birlikte geleneksel yapısını da korumuş bir ada. Misal çocuklar hala sokaklarda top oynuyor. 🙂

Eğer partileyecek bir ada arıyorsanız, geçen sene Temmuz’da 8 arkadaş gittiğimiz, Folegandros ve Paros adalarını da kapsayan, Yunan adaları gezimizde iki gece kaldığımız İos tam size göre. Ama tabii şunu belirtmekte de fayda var. İos, görmek ve görülmek isteyen turistlerden ziyade, asıl amaçları eğlenmek olan genç İngiliz ve Avustralyalı turistler tarafından tercih ediliyor.

Biri Yunan, 8 kişilik İos ekibimiz 🙂 Adada bizden başka sadece bir Türk gördük bu arada.

ios yunanistan

İos, Yunanistan’da genç İngiliz ve Avustralyalı turistlerin gelmesiyle ünlü. Genç derken gerçekten genç. 18-22 yaş arası, hatta belki daha küçükleri de vardır.

Biz İos’ta çok kısa kaldık, çok fazla yer göremedik, keşfedemedik ama dolu dolu, keyifli vakit geçirdik. Üç ada arasında en çok İos’ta eğlendik. Daha çok keşfetme imkanımız olsa, eminim daha da severdik adayı. Bu yazı için şarkımız da hareketli bir şarkı olsun. Konstantinos Argiros’un 2017 yazına damga vuran Ksimeromata şarkısını dinlemek için burayı tıklayın.

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

İOS NASIL BİR YER?

Naksos ve Santorini adalarının tam ortasında yer alan İos, yalnızca 2000 nüfuslu çok küçük, dağlık bir ada. Kiklad Adaları’nın genelinde olduğu gibi, İos da çorak bir ada. Rüzgardan ve volkanik yapılarından dolayı pek ağaç yetişmiyor bu adalarda. Ada çorak olsa da plajları çok güzel.

ios adası

İos’un çorak tepeleri ve harika manzaralar sunan virajlı yolları

İos’un merkezine Hora deniyor. Eskiden korsan baskınları çok olduğu için Hora da birçok adanın merkezi gibi tepelere kurulmuş. Hora’nın dar sokaklarında binalara beyaz renk hakim. Çoğu tek ya da iki katlı olan tipik Kiklad mimarisindeki evlerin kapı ve pencereleri de çoğunlukla maviye boyanmış. Gündüzleri, sakin, geleneksel, yaşlı amcaların kahvelerde tavla oynadığı bir köy olan Hora, geceleri bir anda değişiyor ve hareketleniyor. Zira Hora’daki birçok bina butik, restoran, bar ya da disko olarak kullanılıyor.

ios yunanistan

Hora ve tipik, beyaz boyalı binaları

ios yunanistan

Gündüz plajlarda eğlenen, akşamüstü partilerinde takılan İngiliz gençler, geceleri de kendilerini Hora’nın sokaklarına atıyor. Hatta öyle bir atıyor ki her gece 3’ten sonra alkolü fazla kaçırmış gençleri, ya yerlerde yatıp uyuyorken, ya da sokaklara kusuyorken görüyorsunuz.

İos’ta Hora dışında çok az yerleşim yeri var. Bunlardan en büyüğü de adanın limanı olan Ormos. İos’a ilk adım buradan atıldığı için gece gündüz hareketin de eksik olmadığı bir bölge. Osmos’da evlerin yanı sıra marketler, butikler, hediyelik eşya mağazaları ve seyahat acenteleri de var.

ios adası yunanistan

İos’ta ilk olarak Ormos’a ayak basılıyor.

ios adası

Limana girişte gemi yolcularını ilk olarak 17. yüzyılda yapılmış olan beyaz renkli Aya İrini Kilisesi karşılıyor. Eskiden İos’ta senenin her günü için bir tane, yani toplam 365 kilise varmış ama 1960’lardan sonra birçoğu bakımsızlıktan yıkılmış.

ios adası yunanistan

Ormos’un sokakları

ios adası yunanistan

Ormos’ta fotoğraf çektiğimi görüp poz veren sıcakkanlı genç turistler 🙂

ios adası

Limandan biraz ilerleyince, daha çok otellerin bulunduğu bir bölge olan Yalos’a (Gialos) ulaşabilirsiniz.

İOS’UN EN GÜZEL PLAJLARI

İos çok girintili, çıkıntılı bir ada. Tam 87 km sahil şeridi var, bunun 32 km’si de kumlu plaj. Deniz, çoğu plajda turkuaz renkte. Buyurun İos’un plajları:

MANGANARİ PLAJI: Adanın en güneyinde, korunaklı bir koyda yer alıyor. Hatta İos’da merkeze en uzak olan plaj diyebiliriz ama aynı zamanda adanın en güzel plajı. İnce kumlu bir plaj. Deniz turkuaz. Çeşme’deki gibi hemen derinleşmeyenlerden. Suyu tertemiz.

ios adası yunanistan

Tepelerden Manganari Plajı. Biz soldaki küçük kısımda takıldık.

ios adası yunanistan

Manganari Plajı, 1988 Fransız yapımı Le Grand Bleu (Derinlik Sarhoşluğu) filmine ev sahipliği yapmış. Ben ismini ilk defa duydum ama Jean Reno’nun oynadığı ünlü bir filmmiş. Bir ara izlemek lazım. 🙂

ios adası yunanistan

Tabii böyle pırıl pırıl suyu olan bir plajı bulmuşken, artistik poz vermemek olmaz! 😀

ios adası yunanistan

Biz gittiğimizde Pazartesi günü olmasına rağmen plaj kalabalıktı. Manganari Plajı’nda eğlence yok ama plajda uzanıp deniz keyfi yapmak isteyenler için ideal. Plajda şezlong ücreti 2 Euro.

ios adası

Manganari Plajı, adanın merkezine 30 km’ye yakın mesafede ama plaja giden virajlı yollarda manzaralar enfes. O yüzden tabii ki yollarda bol bol durup fotoğraf molaları verdik.

MİLOPOTAS PLAJI: Merkeze yakın mesafede, İos’un en ünlü plajı. Yine kum bir plaj. Yaklaşık 1 km uzunluğundaki plaj boyunca sıra sıra beach clublar var. Her gün farklı bir mekanda plaj partisi düzenleniyor. Biz de bir tanesine katıldık.

ios adası

Tepelerden Milopotas Plajı… Karşı da görünen ada da 300’den az nüfusa sahip olan Sikinos.

ios adası yunanistan

Biz akşama doğru gittik plaja, oldukça kalabalıktı.

ios adası

Geç saatte gittiğimiz için denize girmedik ama gayet güzel görünüyordu.

ios adası

Matkot, bir ara Çeşme plajlarında olduğu gibi oldukça popüler Milopotas’ta.

ios adası

Burası bizim gittiğimiz beach club, ismi Far Out. Türkiye’deki gibi insanların kasıldığı bir ortam olmadığı için çok eğlendik.

[tooltip text=”Tooltip Text”]Word[/tooltip]

Kokteyl fiyatları 7 Euro civarıydı.

AYA THEODOTİ PLAJI (Agia Theodoti): Bu plajı, Manganari’ye giderken gördük. Hora’ya 14 km mesafede. Bizim inmeye vaktimiz olmadı ama yukarıdan çok güzel görünüyordu. Plajda taverna ile şezlonglar da bulunuyormuş.

ios adası

Plaj yukarıdan böyle görünüyor, insana resmen gel bana diyor. 🙂 Bu arada karşıda, sol tarafta görünen ada da yalnızca 150 nüfuslu Iraklia.

YALOS PLAJI (Gialos): Limana çok yakın mesafedeki bir plaj. Bizim otelimizin bulunduğu bölge aynı zamanda ama oraya da gidecek zamanımız olmadı. Plaj boyunca çok sayıda taverna ve beach bar bulunuyormuş.

ios adası

Yalos Plajı’na gitmedik ama gemiden fotoğrafını çektim sizin için 🙂

DİĞER PLAJLAR

Eğer İos’ta bizden daha uzun süre kalacaksanız, Koumbara, Papa, Diamoudia, Valmas ve Kolitsani plajlarına da göz atın. Adanın bir de arabayla gidilemeyen kayalık plajları var. Asıl oralar çok güzel görünüyor fotoğraflarda ama gidemedik maalesef.

Instagram’da @lostboysbar hesabı var. Kayalıklardaki plajlardan çok güzel fotoğraflar paylaşıyorlar. Takip edin derim. 🙂

İOS’TA YEME, İÇME, GECE HAYATI

İos, kendi halinde sakin bir adayken, 1970’lerde hippilerin gelmesiyle birlikte ismini duyurmaya başlamış. Günümüzde de artık başta İngiliz ve Avustralyalı olmak üzere genç turistlerin tatilleri için tercih ettikleri bir ada. Dolayısıyla adanın merkezi Hora’da çok sayıda mekan ve akşamın ilk saatlerinden sabahın ilk saatlerine kadar eğlence var. Hora’daki mekanların çoğu da kapalı, küçük mekanlar. Genç İngiliz turistler seviyorlar öyle sıkış tepiş yerleri sanırım.

ios yunanistan

Hora, geceleri tıklım tıklım oluyor.

Biz birçok mekana girip çıktıktan sonra Click Cocktail Bar diye açık hava bir mekanı tercih ettik ama tabii sizin için popüler mekanları da not almayı unutmadık. Misal Fusion, adanın en eski gece kulüplerinden birisi. Disco 69 da 1970’lerden beri hizmet veren bir başka mekan. Yukarıda fotoğrafını paylaştığım Lost Boys Bar’a da bir göz atabilirsiniz. Slammer da bir başka popüler mekan.

ios yunanistan

Bizim gittiğimiz Click Cocktail Bar’da kokteyller 9 Euro’ydu. Müzikler de gayet iyiydi.

Yeme içmeye gelince, biz adada çok kısa süre kaldığımız için uzun uzun yemek yemeye pek vakit ayıramadık. O yüzden Yunanların fast food yemekleri olan suvlaki ve giros yemeyi tercih ettik. Üstelik çok da ekonomik oluyor: Misal ben suvlaki, bira ve suya toplam 4,5 Euro ödemiştim. Eğer daha şık bir mekan isterseniz, ismini çok kişiden duyduğumuz Pathos Lounge Bar’a bir göz atın derim.

Pathos Lounge Bar gündüzleri havuz olarak da hizmet veriyor. Üstelik sonsuzluk havuzunun efsane bir manzarası da var.

İOS’TA ULAŞIM VE ARABA KİRALAMA

Diğer Yunan adalarında olduğu gibi İos’ta da ulaşım için en iyi yöntem araç kiralamak. Adanın, Avrupa Birliği’nin fonlarıyla yapılmış olan yolları bol kıvrımlı olsa da oldukça düzgün. Biz limandaki bir acenteden iki araba kiraladık. Birisi Fiat Panda idi, ona günlük 40 Euro ödedik. Diğer araca, Smart’a ise 45 Euro verdik. Tabii bunlar ilk fiyatlar değildi. Pazarlık yaparak düşürdük.

ios adası

Bu benim kullandığım araç, Smart.

ios adası

Adayı bütün gün baştan sona gezdik ve benzin sadece 10 Euro tuttu araç başına.

ios adası

Alternatif olarak adadaki genç turistler arasında ATV’ler de oldukça popüler.

İOS’A NASIL GİDİLİR?

İos’a gitmek için öncelikle pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizenizin bulunması gerekiyor. İos’ta havaalanı yok. Yalnızca deniz yoluyla geçilebiliyor. Biz İos’a Sakız Adası ve Paros üzerinden geçtik. Paros’a kadar nasıl gidildiğini, biletlerin nereden alındığını Paros yazımda anlattım. Okumak için buraya tıklayın.

Paros’tan İos’a Blue Star Ferries ile gittik. Bilete 17 Euro ödedik. İos biletlerini sahilde Blue Star Ferries’in yetkili acentesinden bastırmak gerekiyor. Gemi önce Naksos’a uğradığı için 2,5 saat sürüyor. İos’a ayrıca Atina, Santorini, Mikonos, Milos, Girit, Naksos, Folegandros ve Milos’tan da gidilebiliyor. Sea Jets, Hellenic Seaways, Zante Ferries ve Blue Star Ferries’den sizin için en uygun biletlere bakabilirsiniz.

ios feribot

Paros’tan İos’a gittiğimiz feribot genç İngiliz ve Avustralyalı turistlerle doluydu.

İOS’TA NEREDE KALINIR?

Biz İos’ta limana çok yakın mesafedeki Yalos (Gialos) bölgesinde kaldık. Kaldığımız otelin ismi Olga. Bizim odamız 5 kişilik olduğu için ana binadan değildi ama tek katlı bir binada, güzel bir odaydı. Kendi terası da vardı üstelik. Kişi başı yalnızca 30 Euro ödedik.

ios adası

Olga’daki odamız işte burasıydı. Terasında gece yıldızların altında sohbet keyifli oluyor.

ios adası

Otelin havuzu da var. Sabahları havuz başındaki kahvaltıdan hemen önce yüzmek keyifli oluyor.

Arkadaşlarımızın bir kısmı da, bizim otele çok yakın olan bir başka otelde kaldılar. Onların otelinin ismi de Kritikos. Orası da yamaca kurulmuş, çok güzel bir otel. Gecelik fiyatı da bizimkinden 10 Euro daha fazlaydı. Eğer görseydim ben de orayı tutardım. Bir de çok beğendiğim bir başka otel var İos’ta. İsmi Agalia Luxury Suites. Ona da bir göz atın derim.

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

FOLEGANDROS: İlk görüşte aşık olacağınız Yunan adası

PAROS: Yunanistan’ın yeni Mikonos’u

SAKIZ ADASI REHBERİ