AŞAĞI BAKILMAMASI GEREKEN 24 YER

Eğer yükseklik korkunuz varsa hemen şimdi bu yazıyı okumaktan vazgeçin! Çünkü şimdi görecekleriniz, dünyanın en mükemmel (ve en ölümcül) yerleri. Ve şey… Sakın aşağı bakmayın!!

1. MONT BLANC, FRANSIZ ALPLERİ, FRANSA

3840 metre yükseliğe inşa edilmiş Aiguille du Midi zirvesindeki cam kafesin ismi “Boşluğa Bir Adım”. Ziyaretçiler Avrupa’nın en büyük dağı olan Mont Blanc’i, dünyanın en yüksek cam zemininden izleme fırsatı buluyor.

mont_blanc_fransiz_alpleri

mont_blanc_fransiz_alpleri2

mont_blanc_fransiz_alpleri3

2. INSANITY, STRATOSPHERE HOTEL, LAS VEGAS, ABD

Insanity, yani “Delillik”, Stratosphere Hotel’in kenarından 20 metre dışarı asılmış bir oyuncak. Sizi otelin 275 metrelik tepesinden aşağı, 65 kilometre hızla döndürüyor. Söyleyeceklerimiz bu kadar.

insanity_strasphere_hotel_lasvegas2

3. ROYAL GORGE KÖPRÜSÜ, COLORADO, ABD

Bu köprü 300 metre derinlikteki Royal Gorge Kanyonu’nun üstünden geçerek kendisini Amerika’nın en yüksek köprüsü yapmayı başarıyor. Biraz daha adrenalin isterseniz, bu dar ve dik yamaçlı vadinin üzerinden teleferikle de geçebiliyorsunuz.

royal_gorge_koprusu_colorado

royal_gorge_koprusu_colorado2

4. BÜYÜK KANYON SKYWALK, ARİZONA, ABD

Büyük Kanyon’daki 214 metre yüksekliğindeki The Grand Canyon Skywalk, bir Kızılderili kabilesi olan Hualapailer’e ait olan ve onlar tarafından işletilen bir seyir terası…

buyuk_kanyon_skywalk3

buyuk_kanyon_skywalk

5. SEARS TOWER, ŞİKAGO, ABD

Sears Tower’da camdan yapılmış bir balkon olan “The Ledge”, havada 396 metre yükseklikte asılı. Cam bölme yaklaşık 4.500 kilo taşıyabilmesine rağmen, altınızdan geçen helikopterleri görünce tırsmamak elde değil.

sears_tower_sikago

sears_tower_sikago2

sears_tower_sikago4

6. CN TOWER, TORONTO, KANADA

CN Tower, yaklaşık 549 metre yüksekliğinde bir gözlem ve haberleşme kulesi. Kulenin tepesindeki seyir terasının ister içinde, ister dışında bulunun, şehrin eşsiz manzarası her daim ayağınızın altında…

cn_tower_toronto

cn_tower_toronto3

cn_tower_toronto4

7. LANGKAWİ GÖKYÜZÜ KÖPRÜSÜ, MALEZYA

Malezya’daki 125 metrelik köprü aynı zamanda deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte. Gunung Mat Chinchang Dağı’nın zirvesinden, Pulau Langkawi Dağı’na kadar uzanan bir manzaraya sahip. Fotoğraf çekmeyi sevenler için tam bir cennet!

langkawi_gokyuzu_koprusu_malezya

langkawi_gokyuzu_koprusu_malezya2

8. HARBOR KÖPRÜSÜ TIRMANIŞI, SİDNEY, AVUSTURALYA

1932’de açılan köprü, Port Jackson’ı, yani Sidney’in doğal oluşum limanını görüyor. Cesareti olan, 135 metreye kadar çıkıp köprünün tepesinde yürüyebilir.

harbor_koprusu_tirmanisi_sidney

harbor_koprusu_tirmanisi_sidney2

9. HALF DOME DAĞI, YOSEMİTE MİLLİ PARKI, ABD

Bu kubbe şeklindeki dağ, vadi zemininden yaklaşık 2 kilometre boyunca göğe yükseliyor. Üzerinde bulunan kayalıklar, tırmanıcılara Yosamite Milli Parkı’nın doğal güzelliklerini izleyebilecekleri güzel seyir terasları oluşturuyor.

half_dome_dagi_yosemite_milli_parki

half_dome_dagi_yosemite_milli_parki2

10. BLACKPOOL TOWER, İNGİLTERE

Blackpool Tower 1894 yılında halka açılmış. 158 metrelik kulenin tepesine bir seyir terası kurulmuş. Kule, şehrin rıhtım ve eğlence parklarını kuş bakışı görebilme olanağı sunuyor.

blackpool_kulesi

blackpool_kulesi2

11. ZHANGJİAJİE TİANMEN DAĞI, ÇİN

“Kader Yürüyüşü” (tam anlamıyla öyle), 1432 metre yüksekliğindeki Zhangjiajie Tianmen Dağı’nın eteğine kurulmuş camdan bir yol ve buraya teleferikle ulaşabiliyorsunuz. Unutulmaz bir deneyim yaşamak kaçınılmaz, tabi bu uzun ve dolambaçlı geziden başınız dönmezse… 🙂

Zhangjiajie_Tianmen_Dagi_kader_yuruyusu

Zhangjiajie_Tianmen_Dagi_kader_yuruyusu4

Zhangjiajie_Tianmen_Dagi_kader_yuruyusu2

12. SKY TOWER, AUCKLAND, YENİ ZELANDA

Sky Tower, 305 metre yüksekliğiyle Auckland’ın gökyüzüne hükmediyor. Eğer seyir terasını terk edebilecek kadar cesursanız, kulenin tepesine kadar yürüyebilirsiniz. Hatta eğer biraz da çatlaksanız, bungee jumping bile yapabilirsiniz.

sky_tower_auckland_henrik_endahl_photography

sky_tower_auckland2

sky_tower_auckland3

13. ALPSPIX SEYİR TERASI, ALMANYA

Alpspix Dağı’nda bulunan yaklaşık 100 metre yükseklikteki bu küçük köprü, vadinin mükemmel manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Köprünün altında ise sarp kayalıklar bulunuyor.

alpspix_seyir_terasi

alpspix_seyir_terasi2

14. CENNET MERDİVENLERİ, HUA SHAN DAĞI, ÇİN

2000 metreden daha yüksekte bulunan Hua Shan Dağı’na giden bu iç gıdıklayıcı patika yolun sonunda dünyanın, en iyi çaylarının yapıldığı söylenen bir çay evi var. Eğer düşüp de başınıza bir şey gelmezse, mutlu son 🙂

hua_shan_dagi_cennet_merdivenleri2

hua_shan_dagi_cennet_merdivenleri

15. SPINAKKER TOWER, PORTSMOUTH, İNGİLTERE

Spinnaker Kulesi, yaklaşık 170 metre yüksekliğiyle İngiltere’de Londra dışındaki en yüksek kule olma ünvanını taşıyor. ”Karga Yuvası” kuledeki üç seyir terasından en yüksekte olanı ve sadece tel örgüyle kaplanmış çatısıyla gökyüzünden gelecek her türlü doğa olayına açık! 🙂

spinnaker_tower_portsmouth

spinnaker_tower_portsmouth2

16. TROLLTUNGA UÇURUMU, NORVEÇ

Trolltunga, Ringedalsvatnet Gölü’nün 701 metre yüksekliğinde bulunuyor. Trolltunga’ya ulaşım, uzun ve zorlu bir tırmanışı gerektiriyor, fakat cesur olanlarınız yürüyüş esnasında doğal oluşum platformlardan dağın eşsiz güzelliğini seyretme şansına sahip olacak…

trolltunga_norvec

trolltunga_norvec2

17. PETRONAS KULELERİ, KUALA LUMPUR, MALEZYA

Bu iki kule neredeyse 457 metre uzunluğunda. Aralarındaki köprü bu uzunluğun üçte birine inşa edilmiş, ama ayağınız kaydığında 167 metre de sizi öteki tarafa yollamaya yeter!

petronas_kuleleri_kuala_lumpur

petronas_kuleleri_kuala_lumpur2

18. DACHSTEIN MERDİVENİ, AVUSTURYA

Alpler’deki Dachstein Glacier Kayak Merkezi, dünyadaki en yüksek köprülerden birine ev sahipliği yapıyor. 396 metre yükseklikteki bu merdivenin fotoğrafına bakarken başınız dönüyorsa, gerçeğini görmek kesinlikle size göre değil.

dachstein_merdiveni_avusturya2

dachstein_merdiveni_avusturya

19. SHANGAI PEARL TOWER, ÇİN

457 metre yüksekliğiyle bu TV kulesi 10 yılı aşkın bir süre boyunca Çin’in en devasa yapısıydı. Hala daha Şangay silüetindeki hakimiyetini kaybetmedi.

shangai_pearl_tower

shangai_pearl_tower3

20. LION’S HEAD DAĞI, CAPE TOWN, GÜNEY AFRİKA

Lion’s Head Dağı, 670 metre yüksekliğiyle bütün insan yapımı binaları gölgesinde bırakarak Cape Town’ı kuş bakışı görebilmenizi sağlar. Şehrin büyük bir bölümünü ayaklarınızın altına sere serpe serilmiş bulacaksınız.

lions_head_dagi_capetown

lions_head_dagi_capetown2

21. TOKYO SKYTREE, JAPONYA

Skytree’nin 634 metre uzunluğuyla dünyadaki en uzun kule ve aynı zamanda en uzun ikinci yapı olduğunu biliyor muydunuz? Artık öğrendiğinize göre bayılmak serbest!

tokyo_skytree

tokyo_skytree2

22. MARINA BAY SANDS HOTEL, SİNGAPUR

Otelin 57. Katına konuşlanmış bu olimpik havuz size eşsiz şehir manzarasının üstünde, bulutlarınsa biraz altında yüzme imkanı sağlıyor.

marina_bay_sands_hotel_singapur

marina_bay_sands_hotel_singapur2

23. VANCOUVER KAYALIK YÜRÜYÜŞÜ, KANADA

Kayalık yürüyüşü, Capilano Nehri’ni 200 metre boyunca takip ederek en yüksek noktaya, yani nehirden 100 metre yüksekliğe ulaşıyor.

vancouver_kayalik_yuruyusu2

vancouver_kayalik_yuruyusu

24. BURJ KHALİFA, DUBAİ, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Dubai’deki Burj Khalifa, dünyanın en uzun binası. Burj Khalifa 828 metre uzunluğunda. Yani Empire State binasının yaklaşık iki katı uzunlukta. Eğer yeterince cesursanız, Dubai’yi Burj Khalifa’nın mükemmel manzaraya sahip “balkon”undan izleyebilirsiniz…

burj_khalifa_dubai3

burj_khalifa_dubai2

 

 

INSTAGRAM: @nereyekacsak

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

AVRUPA’NIN EN GÜZEL 10 KÖYÜ

DÜNYANIN EN GÜZEL 10 PLAJI

ÖLMEDEN ÖNCE GÖRMENİZ GEREKEN 27 GERÇEKÜSTÜ YER