DÜNYANIN EN RENKLİ 10 YERİ

1. LA BOCA, BUENOS AIRES, ARJANTİN

la_boca_buenos_aires_arjantin2

La Boca, renkli evleri ve yayalara kapalı sokaklarıyla, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in en çok ziyaret edilen mahallelerinden birisi. Lo Boca’nın bu kadar popüler ve ünlü olmasının sebebi, renkli binalarının yanı sıra dünyaca ünlü futbol kulübü Boca Juniors’a da ev sahipliği yapması…

2. VERNAZZA VE MANAROLA, CINQUE TERRE, İTALYA

vernazza_cinque_terre_italya2Vernazza

manarola_cinque_terre_italyaManarola

Cinque Terre, İtalyan’nın engebeli sahillerden oluşan bir bölgesinin ismi. Anlamı “Beş Toprak”. Zira beş köyden oluşuyor: Monterosso al Mare, Manarola, Corniglia ve Riomaggiore. En renklileri Vernazza ve Manarola olan köyler, sahiller ve bu köyleri çevreleyen tepeler, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Cinque Terre Milli Parkı’nın içinde yer alıyor.

3. BO-KAAP, CAPE TOWN, GÜNEY AFRİKA

Bo_Kaap_Cape_Town_Guney_Afrika

Bo-Kaap, Cape Town’ın, en kozmopolit mahallesi olarak biliniyor. Oldukça zengin bir tarihe sahip olan mahalle, Signal Tepesi’nin eteklerinde yer alıyor. Ününü ise rengarenk boyanmış evlerine ve romantik, taş sokaklarına borçlu.

4. LONGYEARBYEN, SVALBARD, NORVEÇ

Longyearbyen_svalbard_norvec

Kuzey Buz Denizi’nde, Norveç’e bağlı bir takımadalar topluluğu Svalbard’ın en büyük yerleşim yeri olan Longyearbyen’in nüfusu sadece 2000’in biraz üzerinde. Dünyanın en kuzeyindeki bu kasaba, renkli evleriyle meşhur.

5. BRIGHTON PLAJI, MELBOURNE, AVUSTRALYA

Brighton_Plaji_Melbourne_avustralya

Aynı tip ve ölçüde olan ancak birbirinden farklı renklere boyalı 82 adet soyunma kabini, Melbourne’ın plajlarıyla ünlü banliyösü Brighton’da yer alıyor.

6. BURANO ADASI, VENEDİK, İTALYA

burano_adasi_italya

İtalya’nın kuzeyinde, Venedik’in yakınlarında yer alan Burano Adası, kanalların kenarında dizili rengarenk evleriyle göz kamaştırıyor.

7. BRISTOL, İNGİLTERE

bristol_ingiltere_ken_wewerkaFotoğraf: Ken Wewerka

İngiltere’nin güneybatısında yer alan Bristol, 433.000 civarındaki nüfusuyla İngiltere’nin en büyük 10 şehri arasında yer alıyor.

8. WILLEMSTAD, CURAÇAO, KARAYİPLER

Willemstad_curacao_karayipler

Karayipler’de Hollanda’ya bağlı Curaçao adasının başkenti olan Willemstad, deniz kenarında sıralı rengarenk binalarıyla dikkat çekiyor.

9. WROCLAW, POLONYA

Wroclaw_Polonya_2Fotoğraf: Elettra Termini

630.000 nüfuslu Wroclaw, Polonya’nın batısında yer alıyor.

10. MENTON, PROVENCE-ALPES-CÔTE D’AZUR, FRANSA

Menton_Cote_dAzur_fransa

Fransa’nın güneydoğusundaki Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinde yer alan Menton, renkli evleri ve güzel plajlarıyla, “Fransa’nın İncisi” olarak anılıyor.

 

INSTAGRAM: @nereyekacsak

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

AVRUPA’NIN EN GÜZEL 10 KÖYÜ

AŞAĞI BAKILMAMASI GEREKEN 24 YER

DÜNYANIN EN GÜZEL 10 PLAJI