İstanbul’da Bir İngiliz Pub’ı: THE BOSPHORUS BREWING CO.

Yazı: SENA ÖCAL

bosphorus_brewing_company_gayrettepe

Uzun zamandır tanıdığım birçok kişiden, Gayrettepe’de gizli saklı bir yerde, civardaki plazalarda çalışanların, akşamları iş çıkışı akın ettiği bir mekan olduğunu duyuyordum ama bir türlü gidememiştim… The Bosphorus Brewing Company’e, nihayet geçtiğimiz hafta, yağmurlu bir günde gitmek kısmet oldu…

The Bosphorus Brewing Company, modern bir İngiliz pub’ı havası veren keyifli bir bar ve restoran. En önemli özelliği, biralarını kendilerinin yapması! Fikir, biri Türk diğeri İngiliz ortaklardan çıkmış. Çeşit çeşit biraları var. Barmenimizin anlattığına göre bizim damak tadımız (Efes ve Bomonti gibi) malt ağırlıklı biralara yatkınmış. Bu yüzden, herkes gibi biz de en çok Brew 81 adlı biralarını sevdik. Bunun yanında Amerikalıların daha çok tükettiği ‘pale ale’ özellikli biralardan ‘İstanbul Pale Ale’ a da bir şans verebilirsiniz (Hiç benlik değildi). Tabii bir de dark sevenler için arpası kavrulmuş özel dark biraları da var. Yani genel olarak güzel bir tablo sunmuşlar, herkes kendi zevkine göre birasını seçebilir. Ha ben illa bildiğimden giderim diyorsanız da Hoegaarden ve Leffe de mevcut. Biralar fiyatları 14-20 TL arasında değişiyor.

Biranın yanında yiyecek olarak en çok patates kızartması tercih ediliyor, ki patatesin porsiyonu gayet büyük ve tadı da abartmıyorum Brüksel’in meşhur patateslerinden bile güzel, o yüzden şaşırmadım hiç. Atıştırmalıklar 15-20 TL arasıyken ana yemekler 25-35 TL arası. Bu arada, menü sistemi iPad üzerine kurulu. Fonksiyon açısından kitap menüyle pek bir farkı olmamasına rağmen değişik bir enstantanesi var, insanın hoşuna gidiyor.

Güleryüzlü çalışanlar, ilgili bir işletmeci ve farklı menüsüyle bence denemeye değer! 🙂

www.bosphorus-brewing.com

Adres: Yıldız Posta Caddesi Emekli Subay Evleri 1/1A, Gayrettepe, Beşiktaş, İstanbul

Telefon: 02122748713

gayrettepe_bosphorus_brewing

The Bosphorus Brewing Company’nin en çok dikkat çeken bölgesi barı. Çünkü sıradan bir barın aksine bira yapım aşamalarını oturduğunuz yerden görebiliyorsunuz.

biraci_bosphorus_brewing

İçeride ortalama 10-15 tane masa var. Barla birlikte mekan tamamen dolunca güzel bir kalabalık ortaya çıkıyor. 2012 sonunda ilk açıldığı dönemde, The Bosphorus Brewing Company’nin müşterileri ağırlıklı olarak yabancılardan oluşsa da, artık hafta içi Türk müşteriler çoğunlukta. Pazar günleri ise en yoğun ilgi, ailecek yemeğe gelen, İstanbul’da yaşayan yabancı müşterilerden geliyormuş.

gayrettepe_biraci

Bizim gittiğimiz gün, çok yağmur yağmasına rağmen, iş çıkışı saati yaklaşınca, mekan birdenbire dolmaya başlıyor. Müşterilerin yaş ortamalası 25-35 arası.

bosphorus_brewing_bira_uretim

The Bosphorus Brewing Company’de günde yaklaşık 300 litre bira tüketimi oluyormuş. 2-3 gün süren yapım aşaması sonucunda da, yaklaşık 2 haftalık bira üretiliyor. Bir gün süren tatlandırma işlemi alt katta direkt barın içinde yapılırken, fermantasyon işlemi ise üst katta, fotoğrafta gördüğünüz, hijyeni bizi etlkileyen bu uzay üssü gibi kısımda gerçekleşiyor. Bütün bu bilgileri mekanın işletmecisi Mustafa Bey’den dinledikten sonra yaklaşık 10 gün, nerede alkol tükettiysem arkadaşlarımla paylaşarak havamı da attım. 🙂

bosphorus_brewing_bira_arpasi

Daha önce hiç görmediyseniz, bunlar bira üretiminde kullanılan arpalar. Tahmin ettiğiniz üzere, koyu olanı dark biralar için.

bosphorus_brewing_biralar

İlk defa gelen müşteriler, isterlerse böyle bir tepside bütün biraları deneyip, kendi damak tatlarına en uygun olanı seçebiliyorlar.

the_bosphorus_brewing_co

Bize de oldukça detaylı bir sunum yaptılar sağ olsunlar.