Datça’nın Arabayla Gidilebilen En Güzel 7 Koyu

Evet, ülkemizde de hala bakir kalmış, sakin yerler var, tıpkı Ege’nin cennet köşesi Datça gibi. Allah’tan yolları bol virajı, inişli, çıkışlı, hatta uçurumlu. Öyle duble yolları da yok. Dağlık yapısından dolayı havaalanı da yok. Olmasın da zaten. 🙂 Sadece emek verenler ulaşabilsin yeterli. 

Ege Denizi’ne doğru uzanan bu yarımada, doğallığı bozulmamış, bazılarına sadece deniz yoluyla ulaşılabilen irili ufaklı birçok koya ve plaja da ev sahipliği yapıyor. Datça’da, Yunan adalarını aratmayan sakin ve huzurlu bir deniz tatili hayal edenler için bu plajların arabayla gidilebilen en güzel yedi tanesini keşfettik.

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

1. Kurubük

Datça Kurubük© Orçun Dalarslan

Datça’da yollar bol virajlı ama her bir virajda nefes kesen ayrı bir manzara çıkıyor insanın karşısına. Kurubük de tepelerdeki keskin bir viraj sonrasında kendini gösteriyor. İlk gördüğüm anda hemen aşağı inip turkuaz suya dalasım geldi. Öyle de yaptım zaten. Deniz gerçekten enfes. Tek dezavantajı denizin içindeki taşların biraz büyük olması. Koyda tesis yok. Havlunuzu taşların üstüne serip keyifle uzanabilirsiniz.

2. Palamutbükü

Datça Palamutbükü© Orçun Dalarslan

Datça’nın merkezinden 25 dakika uzaklıkta olsa da Palamutbükü’ne bol kıvrımlı yollardan ulaşmak yaklaşık 40-45 dakika sürüyor ama buna kesinlikle değiyor. Yuvarlak çakıl taşlı bu plajın denizi pırıl pırıl. Datça’nın en uzun sahillerinden biri olan Palamutbükü’nde plaj boyunca sıra sıra restoranlar bulunuyor. Hemen hepsinin şezlong hizmeti de mevcut. Gidenlere küçük bir de uyarım var. Telefon hattınızı gitmeden evvel yurtdışı kullanımına kapatın, zira telefonunuz hiç farkına varmadan Yunan hattına geçebilir ve bu da bir sonraki ay faturanıza yüklü bir miktar olarak yansıyabilir.

3. Gerence (Küçük Akvaryum) Koyu

Datça Küçük Akvaryum Koyu© Orçun Dalarslan

Datça’da gittiğimiz tüm koyları çok sevsem de buranın tadı kesinlikle damağımda kaldı. Deniz o kadar berrak ki anlatamam. Tıpkı Kurubük gibi burada da tesis yok ama plaj o kadar keyifli ki bence bütün gününüzü burada geçirmek isteyebilirsiniz. O yüzden yanınıza yiyecek içecek bir şeyler almanızda fayda var. Yok üşenirim derseniz de zaten hemen yanı Palamutbükü. Karnınız acıkınca arabayla 1-2 dakikada gidebilirsiniz yiyip içmeye. 🙂

4. Hayıtbükü

Datça Hayıtbükü© Orçun Dalarslan

Arada denize girmek, arada şezlongda uzanıp kitap okumak, arada restoranlarda nefis deniz ürünlerinin tadına bakmak istiyorsanız, rotanızı Mesudiye’deki Hayıtbükü’ne çevirin. Rüzgara karşı oldukça korunaklı olan bu tertemiz koy, kumlu plajı ve çabuk derinleşmemesi sayesinde çocuklu aileler için de oldukça ideal.

5. Kızılbük

Datça Kızılbük© Orçun Dalarslan

Hayıtbükü’nün hemen yanındaki Kızılbük, yeşillikler arasında hem deniz keyfi yapmak hem de sakin bir gün geçirmek isteyenler için birebir. Zeytin, çam ve dut ağaçlarının yanısıra rengarenk çiçeklere de ev sahipliği yapan koyda konaklamak isteyenler için ahşap bungalovlar da mevcut.

6. Ovabükü

Datça Ovabükü© Orçun Dalarslan

Palamutbükü kadar olmasa da oldukça büyük bir plaj olan Ovabükü’nün denizi Datça’daki tüm plajlar gibi tertemiz. Öne çıkan yönü ise zeytin ve narenciye bahçeleriyle kaplı olması ve bu bahçelerin içinde aile işletmesi pansiyonların yer alması. Bu pansiyonların hemen hepsinde Ovabükü ve civarındaki bahçe ve köylerden elde edilen ürünlerin kullanıldığını da belirtmek lazım.

7. Kargı Koyu

Datça Kargı Koyu© Orçun Dalarslan

Datça’nın merkezine sadece 3 kilometre mesafedeki Kargı Koyu, taş binaları, işletmesi ve rahatlığıyla size kendinizi Yunan adalarında bir plajdaymışsınız gibi hissettirecek. İsterseniz plajdaki işletmenin şezlong ve şemsiyelerini kullanabilir, isterseniz plajdaki okaliptüs ağaçlarının gölgesinde oturabilirsiniz.

Datça Otel Tavsiyesi: Koop Suites

Datça’da tüm bu koyları, plajları bir günde gezebilmek mümkün değil tabii.  Zaten tek bir günde Datça’ya doymak da mümkün değil. O yüzden bence Datça’nın tadını tam anlamıyla çıkarabilmek için kesinlikle Datça’da en az iki gece kalmanız gerekiyor. Biz Eski Datça’da, devasa bir bahçeye sahip olan Koop Suites’de kaldık. Odaları, otelin fotojenik görüntüsünü, bahçesinde akşamları keyifli sohbetler yaptığımız uzun masasını, keyifle salladığımız hamaklarını ve hoş sohbet sahiplerini çok sevdik. O yüzden Datça’da kalınacak yer tavsiyesi isterseniz kesinlikle öneririm. 🙂

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

KARABURUN, İZMİR

MİDİLLİ ADASI REHBERİ

PSARA: YALNIZCA 300 KİŞİNİN YAŞADIĞI YUNAN ADASI