Garipçe’nin samimi kahvaltıcısı: ASMA ALTI

Yazı: SENA ÖCAL

asmaalti_garipce

Üçüncü köprü yapımı, henüz büyüsünü bozmadan Garipçe Köyü’nü ziyaret edelim, gitmişken de kahvaltı yapalım dedik. Ama bu defa bir değişiklik yaptık, deniz kenarındaki mekanlar yerine, sahilin hemen 50 metre gerisindeki Asma Altı’na oturduk.

Bilenler bilir, Garipçe’de Asma Altı dışında iki tane daha işletme var ve ikisi de deniz kıyısında olması sebebiyle en çok onlar tercih edilir. Söylemem gerekir ki ben de herkes gibi aynı hataya düşmüştüm. Garipçe’ye gittiğimde sadece sahildeki bu iki mekana gidiyordum. Ama nihayet Asma Altı’nı, bir Koç Üniversitesi öğrencisi olarak çok geç de olsa keşfetmiş bulundum.

Asma Altı, 130 yıllık ahşap bir binada ve avlusunda kurulu. Bina yapıldığından beri, aslen Trabzonlu olan aynı aileye ait. Alt katı eskiden köyün fırınıymış. Binanın sahipleri Ahmet abi, ablası Yasemin ve annesi Hamiyet teyze, burayı ilk olarak Yasmin Café adı altında açmışlar. Sonradan bahçesinde iki büyük üzüm ağacı olması sebebiyle ismini Asma Altı olarak değiştirmişler.

Asma Altı’nda hafta içleri serpme kahvaltı servis ediliyor. Hafta sonları ise açık büfeye saldırmak serbest! 🙂 Organik domates ve salatalıktan, sigara böreğine, mısır ekmeğinden, mozaik pastaya, pişiden bütün yumurta çeşitlerine kadar oldukça zengin menüsü var. En son saydığımda 8 çeşit peynir vardı. Bütün bunları hafta içi ve hafta sonu kişi başı 25 TL’ye mideye götürebilirsiniz.

Evet, Asma Altı’nın havası ve yemekleri çok güzel ama buranın en keyifli özelliği ise sahibi Hamiyet Teyze ile sohbeti. Öyle yüksek ve pozitif bir enerjisi var ki gençleri utandırır. Asma Altı ferah alanıyla, nostaljik binasıyla, leziz kahvaltısıyla ve samimi ortamıyla kesinlikle denenmeye değer. Zaten bir kere Hamiyet teyze ile tanıştınız mı gerisi gelecektir…

www.asmaaltirestaurant.com

Adres: Garipçe Köyü, Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0212 228 10 70

garipce_asmaalti_acik_bufe

Asma Altı’nın açık büfesinde yok yok!

asmaalti_garipce_acik_bufe

Biz kahvaltıya neredeyse akşam yemeği saatinde gittiğimiz için Asma Altı sakindi 🙂

asmaalti

Geç saatte gitmenin faydası, açık büfede hiç sıra beklemeden istediğinizi alabilmek…

asmaalti_dekor

Binanın dışı gibi içi de ahşap. Dekoru çok şirin.

garipce_asmaalti_kahvalti

Nefis kahvaltımız… Yemeye doyamadık… 🙂

asmaalti_cay_garipce

Asma Altı’nda çaylar da self-servis… Hem kahvaltı esnasında hem de sonrasında çayınız bittikçe doldurabilirsiniz…

garipce_asmaalti

Kahvaltı sonrası Hamiyet teyze ile sohbetimiz bol kahkahalıydı…

garipce_asmaalti_soba

Biz kahvaltımızı bahçe kısmında yaptık ama fırının olduğu bu bölgeyi görünce içimizden karlı bir havada mutlaka burada gelip keyif yapmalıyız diye geçirdik.

garipçe_ahsap_bina

Kahvaltı sonrası Garipçe’nin ahşap binalarla bezeli sokaklarında biraz gezinip pazar alışverişi yapabilrisiniz… Sokakları da asfalt yerine taş olsaymış, daha iyi olurmuş…

garipce

Köyde gezindikten sonra tepeye, tarihi kalenin olduğu kısma çıkıp, arka planda yükselen üçüncü köprü ambiyansı biraz bozsa da Garipçe’nin huzur dolu manzarasını izleyebilirsiniz. Asma Altı’nın sahibi Ahmet abinin dediğine göre, ünlü dövüş ustası ve oyuncu Jackie Chan köye film çekmek için geldiğinde, denizin üstüne beton dökerek kıyıdaki restoranların ve dolayısıyla AsmaAltı’nın da açılmasına vesile olmuş.

 

INSTAGRAM: @nereyekacsak

 

ŞU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

İSTANBUL KEYİF REHBERİ

MÜDAVİMİ OLUNACAK BİR MEKAN: KUZGUNCUK BALIKÇISI

KARABURUN

GÖLYAZI