HAVANA’DA GÖRMEDEN DÖNMEMENİZ GEREKEN 9 YER

YAZI: Buket Ceylan

Karayipler’in en büyük adası Küba’nın başkenti Havana, sömürge döneminde inşa edilmiş göz alıcı yapıları ve devrim öncesinden kalan klasik Amerikan arabaları ile adeta 1950’lerde donup kalmış bir şehir. Hemen hemen her sokak arasından yükselen müzik sesleri, sokak gösterileri ve renkli insanlarıyla sizi anında içine çeken Havana’da, görmeden dönmemeniz geren 9 yeri derledik, topladık, yazdık:

1. MALECON

havana-malecon

Fotoğraf: Orçun Dalarslan

Eski Havana ile Vedado’yu birbirine bağlayan şehrin ünlü sahil şeridi ve her yaştan kent sakini için en popüler buluşma noktası… 8 kilometre uzunluğundaki bu sahil yolu üzerinde rengarenk boyanmış klasik Küba mimarisini görmeye hazır olun. Malecon’da isterseniz mükemmel deniz manzarası eşliğinde yürüyüş yapmanın keyfini yaşayabilir, isterseniz de neşeli Havanalıların arasına karışabilirsiniz.

2. MİRAMAR

havana-miramar

Fotoğraf: Buket Ceylan

Havana’nın batısında bulunan bu bölge için başkentin en gösterişli ve seçkin semti desek yeridir. Miramar’ın ağaçlarla süslü bulvarları boyunca sıra sıra dizilmiş malikanelerin her biri benim de olsa demeden edemeyeceğiniz güzellikte. Aynı zamanda bu bölgede çok sayıda lüks otel ve restoranlar da bulabilirsiniz.

3. PLAZA DE LA REVOLUCION (DEVRİM MEYDANI)

havana-devrim-meydani

Fotoğraf: Buket Ceylan

1950’li yıllardan bu yana ülkenin idari binalarına ev sahipliği yapan bu meydan, dünyanın en geniş meydanlarından biri olarak kabul ediliyor. Öyle ki, Fidel Castro’nun 1 Mayıs konuşmalarını her yıl hemen hemen 1 milyona yakın Kübalının burada dinlediği söyleniyor. Fakat bu meydanı turistik açıdan popüler yapan asıl sebep ise İç İşleri Bakanlığı binasının ön cephesinde yer alan Che Guevara’nın ikonik portresi. Küba seyahatinin olmazsa olmazlarından biri bu binanın önünde fotoğraf çektirmek.

4. HOTEL NACIONAL DE CUBA

Neo- Klasik mimarisi ile göz dolduran 1930’lardan kalma Hotel Nacional, geçmişten bugüne Küba’yı ziyaret eden dünyaca ünlü birçok ismin konaklamak için tercih ettiği tarihi bir otel. Burada konaklayacak olmasanız bile Malecon ve Karayip denizi manzarasına sahip geniş avlusunda vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. Zira geleneksel Küba kokteylleri olan ”pina colada” veya ”mojito”nun tadı burada ki mazara eşliğinde bir başka güzel oluyor, bizden söylemesi 🙂

5. PLAYAS DEL ESTE

havana-playas-del-este

Fotoğraf: Buket Ceylan

Karayip denizine nazır, palmiye ağaçlarıyla çevrili ve upuzun bembeyaz kuma sahip bu plajlar şehir merkezine yaklaşık olarak 15-20 dakika uzaklıkta yer alıyor. Eğer Kübalılarla beraber sahilde Latin müziği eşliğinde eğlenip, bir arada vakit geçirmek istiyorsanız onların gözdesi olan Santa Maria del Mar Plajı’nı tercih etmelisiniz.

6. PLAZA VIEJA

#plazavieja #lahavana #havanavieja #Cuba #trip #travel

A post shared by Laurent 🇫🇷 (@laurent24190) on

Dört yüz yıllık görkemli binalar ile çevrili olan Plaza Vieja, Eksi Havana bölgesinin en popüler meydanlarından birisi. Şaşırtıcı bir şekilde dünyaca ünlü birçok giyim markasına ev sahipliği yapan bu meydanda diğer turistler gibi modern cafe ve restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Meydandaki müze ve sanat galerilerini gezmek ise bir diğer alternatif.

7. LA CASA DE LA MUSICA DE MIRAMAR

cafe-de-la-musica-de-miramar

Fotoğraf: Orçun Dalarslan

Küba’nın en meşhur salsa gruplarını izlemeden dönmeyiz diyorsanız gidebileceğiniz en doğru adres La Casa de la Musica olacaktır. Kentin bu ünlü salsa kulübünün başkent Havana’da iki şubesi bulunuyor. Giriş ücreti kişi başı 15 CUC olan kulübün Miramar bölgesindeki şubesi Eski Havana’dakine nazaran çok daha şık ve popüler.

8. CATEDRAL DE LA HABANA

#plaza de la #catedral #habana #havana #church #cuba #travel #havanavieja

A post shared by Paolo Maralit (@paolomaralit) on

İtalyan bir mimar tarafından 18. yüzyılda tasarlanmış olan bu katedral zarif barok yapısından mı yoksa asimetrik çan kulelerinden mi bilinmez ama kesinlikle şehrin en özel mimarı yapılardan birisi. ABD başkanı Barrack Obama’nın da Havana’ya geldiğinde ziyaret ettiği katedralin kulelerinden birine tırmanıp eski Havana’nın kuş bakışı fotoğraflarını çekebilirsiniz.

9. PLAZA DE ARMAS

havana-plaza-de-armas

Fotoğraf: Buket Ceylan

Devrimden önce İspanyol sömürgecilerin ana merkezi olan bu meydanda kolonyal döneme ait birçok barok yapı bulunuyor. Palmiye ağaçları ile süslü Cespedes Parkı’nda ise Pazar günleri hariç her gün ikinci el kitapçı ve antikacıların tezgahları kuruluyor. Meydandan ara sokaklara doğru birkaç adım attıktan sonra rengarenk geleneksel kıyafetleri ile göz dolduran Kübalı kadınları görmeye hazırlıklı olun. Fakat uyarmakta fayda var bu kadınlarla fotoğraf çektirmek için en az birkaç CUC’u gözden çıkarmanız gerekiyor.

 

INSTAGRAM: @bcbuket

 

ŞU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

KÜBA: Ülke, Sistem ve Halkla İlgili İzlenimlerim

KÜBA: Nasıl gidilir? Nerede Kalınır?

AVRUPA’NIN EN GÜZEL 10 KÖYÜ