Sirkeci’de Asırlık Bir Mekan: MEŞHUR FİLİBE KÖFTECİSİ

meshur_filibe_koftecisi

Yurt dışına gittiğimizde gördüğümüz, mutlaka uğradığımız, artık gittiğimiz şehrin simgesi haline gelmiş yüzyıllık mekanlar vardır ya, hani tarihi bir esermiş gibi korunan, önemsenen mekanlar… Sayıları çok çok az olsa da, çok bilinmeseler de İstanbul’da da var bu mekanlardan…

İşte böyle mekanlardan olan, Sirkeci Tren Garı’ndan Cağaloğlu’na çıkarken solda, tarihi, küçücük bir binadaki Meşhur Filibe Köftecisi’ni ben henüz 10 yıl önce keşfettim. Ama tarihi 121 yıl öncesine dayanıyor. Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri olan Filibe’den (Plovdiv) İstanbul’a göç eden Mehmet Saltuk tarafından 1893’te kurulmuş. Kurulduğundan beri de aynı binada hizmet veriyor. Meşhur Filibe Köftecisi, Mehmet Bey’in vefatından sonra oğlu Ali Saltuk’a, ondan yeğeni Turgut Saltuk’a, Turgut Bey’den kızı Münevver Erpak’a kalmış. Şu anda Münevver Hanım’ın çocukları olan ailenin 5. kuşağından Cem Umut Erpak ve Duygu Erpak tarafından işletiliyor.

Meşhur Filibe Köftecisi, bu kadar süre ayakta kalmasını köftelerinin lezzetine ve değişmeyen çizgisine borçlu. Aile işletmesi olması, mekana da yansımış. Salaş ama sıcak ve samimi bir mekan. Mekanı baştan sonra yenilemek gibi bir hataya iyi ki düşmemişler. Nostalji kokan bir mekan. Ustaları da senelerdir aynı. Benim son gidişimde, tezgahın başında Mehmet Tatar vardı. Mehmet usta, yaklaşık 50 yıldır burada çalışıyor. O da Filibe göçmeni.

Meşhur Filibe Köftecisi’nin köfteleri sadece dana eti, kimyon ve soğan ile yapılıyor. İçinde ekmek yok. Kömür ateşiyle pişiyor. Yuvarlak ve içi sulu. Eti de 45 yıldır Balat’taki aynı kasaptan alıyorlarmış. Zaten tadına doyamıyorsunuz. İstanbul’a ne zaman yabancı bir arkadaşım gelse, mutlaka götürüyorum buraya. Öyle lezzetli ki kızlar dahil İki porsiyondan az yiyenine rastlamadım henüz. 🙂 Yemekten sonra tatlı isterseniz, Mehmet ustanın revanisi de çok lezzetli.

Bu arada hatırlatmakta fayda var, Meşhur Filibe Köftecisi’nde sadece nakit geçerli. Pazar günleri hizmet vermiyor. Diğer günler de akşam saat 17:00’de kapanıyor.

www.meshurfilibekoftecisi.com

Adres: Hocapaşa Mahallesi, Ankara Caddesi No: 34, Sirkeci, İstanbul

Telefon: 02125193976

meshur_filibe_koftecisi_eminonu

Meşhur Filibe Köftecisi, 121 yıldır aynı yerde hizmet veriyor. Başka şubeleri yok.

eminonu_meshur_filibe_koftecisi

Alt katı oldukça küçük. Sadece üç masa var. Tam bir esnaf lokantası kıvamında. Çok samimi.

meshur_filibe_koftecisi_istanbul

Üst kat biraz daha büyük. Altı masa var. Dekor sadece ama sıcak. Pencelerdeki saksı ve pembe çiçek detayı çok iyi düşünülmüş.

filibe_koftecisi_usta

Mehmet usta neredeyse 50 yıla yakındır Meşhur Filibe Köftecisi’nde çalışıyor.

filibe_koftesi

Meşhur Filibe Köftecisi’nde bir porsiyon altı köfteden uluşuyor. Lezzetine doyum olmuyor. Tatmak için yiyorsanız bir porsiyon yeter ama doymak için bir buçuk yemenizi tavsiye ederim. Köfte 12 TL, piyaz 5 TL, ayran da 2 TL.

meshur_filibe_koftecisi_beko_buzdolabi

Mehmet ustanın sohbetine de doyum olmuyor. Bu arada buzdolabındaki Beko logosuna dikkat. Buzdolabı bile 50-60 yıllık ve ilk günkü gibi çalışır durumda.

revani_meshur_filibe_koftecisi

Mehmet usta revaninin de tadına bakmamı söyleyince, “Ben revani sevmem” dedim, başta yemek istemedim ama sonra tadına bakınca hemen bitiriverdim! 🙂

meshur_filibe_koftecisi_1893

Meşhur Filibe Köftecisi artık 5. kuşak tarafından işletiliyor. Cem Erpak henüz 20’li yaşların başlarında. Çerçeveli fotoğraftaki ise dedesi rahmetli Turgut Saltuk… Gittiğinizde benden de selam söyleyin!