NOU CAMP’A NASIL GİDİLİR?

Malum ülkemizde en popüler spor futbol. Hatta birçok kişi için spor deyince akla gelen tek şey futbol. Haliyle birçok Türk gencinin hayalinde de yurtdışına gidince futbol maçı izlemek var ki bazıları için yurtdışına gitmek için tek sebep bile olabilir bu durum.

Ben bile, şahsen öyle fanatik bir futbol seyircisi olmamama rağmen, gittiğim şehirlerin futbol takımları meşhursa, gidip maçlarını izlemek isterim, mutlaka bir bakarım o hafta maç var mı diye.

Bakarım ama bugüne kadar, sadece Paris’te yaşarken, 2007 sonunda, Paris Saint Germain – Lyon maçını izlemek kısmet oldu. Fransızların tek yaptıkları tezahürat “Ici c’est Paris” (isi se paği), yani “Paris burada” olunca, nerede memleketimin taraftarları diyerekten iç çekmedim değil.

Paris_Parc_des_Parince_Stadi

Avrupa’da gittiğim tek maç… Parc des Princes Stadyumu, PSG-Lyon maçı, sene 2007, aylardan Ekim…

Bir de maça gidemesem de, Barselona’da, Barcelona FC’ye ev sahipliği yapan, 98.772 kişilik seyirci kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük futbol stadyumu olan Camp Nou, ya da Türkiye’de daha çok kullanılan tabirle Nou Camp’ı (Katalanca ‘yeni saha’) ziyaret ettim. Bu ziyaretimden de Avrupa’nın Hareketli Yüzü:Barselona yazımda bahsettim ki bu yazı sayesinde sadece benim dğeil birçok Türk’ün Barselona’ya gidince Nou Camp’a gitmek istediğini daha iyi anlamış oldum.

Zira Google, “Nou Camp’a nasıl gidilir?”, “Barselona merkezden Nou Camp’a gidiş”, Barcelona stadyum gidiş” gibi aramalarda yazımı ilk sıralarda çıkardığı için birçok kişi bloguma ulaşıyor ve aramaların birçoğu hali hazırda İspanya’ya gitmiş olan Türkler tarafından yapılıyor.

Tabii şu durumda da bana, bir nevi sosyal sorumluluk misali, bu olaya el atmak düştü. Halden anlarım çünkü ben de Nou Camp’a nasıl gidilir diye bilmem kaç kişiye sormak zorunda kalmıştım Barselona’dayken. Buyrun en kısa ve paratik yoldan, metro kullanılarak Nou Camp’a nasıl gidilir:

Barselona’nın en merkezi yeri Plaça Catalunya, yani Catulunya Meydanı ve Catalunya Meydanı’nı denize bağlayan, yaya trafiğinin yoğun olduğu 1,2 km’lik La Ramla. Nou Camp’a gitmek için burayı merkez olarak alıyoruz. Stadın buraya uzaklığı ise yaklaşık 5 km.

barselona_metro_haritasi

Yukarıda gördüğünüz harita, Barselona’nın metro haritası. Catalunya Meydanı yeşil hat üzerinde bulunuyor. Nou Camp’a gitmek için “Catalunya” ya da La Rambla üzerindeki “Liceu” duraklarından bu yeşil hatta Zona Universitaria yönünde binmeniz gerekiyor. İneceğiniz durağın adı ise “Maria Cristina”. Daha iyi görebilmeniz için, kullanacağınız durakları siyah çerçeve içine aldım.

Nou_Camp_Yol_Barcelona_FC

Maria Cristina durağında indikten sonra yaklaşık 10 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Yukarıda gördüğünüz haritada olduğu gibi Avinguda Diagonal’dan batıya, Plaça de Pius XII yönüne doğru yaklaşık 300 metre yürümeniz gerekiyor.

Barselona_Avinguda_Diagonal_Caddesi

Burası Avinguda Diagonal, neye benzediğini görmeniz açısından. Allah’tan gezdiğim yerlerde sürekli fotoğraf çekiyorum, bakın işte böyle işe yarıyor.

Placa+de+Pius+XII

Meydana, yani Plaça de Pius XII’e geldiğinizde ise sola dönmeniz gerekiyor. Yukarıdaki resimde de meydanın neye benzediğini görebilirsiniz. Zaten tabelalarda da FC Barcelona yazıyor. O yüzden pek kaybolma şansınız yok. Sola döndüğünüz caddenin adı Avinguda de Joan XXII. Buradan da 750 metre kadar yürüdüğünüzde nihayet Camp Nou’ya ulaşmış oluyorsunuz. Tam adresini de isterim derseniz: Calle Arístides Mallol 12, 08028 Barcelona

Nou_Camp_Muzesi_Barcelona_FC

Muhtemelen maç olmayan bir güne denk geleceğiniz için benim gibi, stadı ve müzesini gezmek durumunda kalacaksınız. Ama biraz tuzlu, benden söylemesi, 19 €. Adamlar zeki işte, bir stadı bile bu kadar paraya pazarlıyorlar. Verirken içiniz acıyor ama tribünlerden başlayarak, soyunma odası, yedek kulübesi, basın tribünü ve interaktif sunumların yapıldığı müzeyi gezince, verdiğiniz parayı unutuyorsunuz. Bu arada Pazar gününe bırakmayın gezinizi, zira saat 14:30’da kapanıyor müze Pazar günleri.

Nou_Camp_Barcelona_FC

Eğer bu yazıyı Barselona’ya gitmeden önce okuyorsanız ve benim gibi böyle boş stadyumda poz vermek yerine coşkulu Katalan taraftarlarla birlikte heyecan dolu bir maç izlemek isterseniz, FB Barcelona maç biletini Pop Event‘e tıklayarak güvenli bir şekilde alabilirsiniz.

Nou_Camp_Barcelona_FC_mes_que_un_club

Barcelona FC’nin resmi sloganı, Nou Camp’ta tribünlerde de görebileceğiniz “Més que un club”, yani “Bir kulüpten daha fazlası”. Sebebi ise, Barcelona FC’nin, Barselona’nın içinde bulunduğu Katalanya Özerk Bölgesi’ni ve Katalan kültürünü temsil etmesi. Özellikle Francisco Franco’nun diktatörlüğü döneminde, yani 1939-1975 yılları arasında, Barselona’da konuşulan Katalanca da dahil, İspanyolca dışındaki bütün dillerin yasaklanmasıyla Barça’nın bu sloganı Katalan halkı için bir nevi özgürlük sembolü haline gelmiş.

Bu yazıyı okuduktan sonra, Nou Camp’a nasıl gidildiğini öğrendiyseniz, size faydası dokunduysa eğer, aşağıdaki Facebook “Paylaş” tuşunu tıklamayı da unutmayın. Bencillik yapmayın, Barselona’ya gidecek olan arkadaşlarınızla da paylaşın. 🙂 Eğer Barselona hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Avrupa’nın Hareketli Yüzü: Barselona yazımı da okuyabilirsiniz.

Haydi kalın sağlıcakla. Adios amigos… Ama yazı malum Barça’yla ilgili, İspanyolca’nın yanında Katalancasını da söylemek lazım: Adeu amics…