ÖNÜNDE FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İSTEYECEĞİNİZ 7 DUVAR RESMİ

YAZI: Yavuztan İnam

Seyahat eden insanlar olarak fotoğraf çekmeyi ve çektirmeyi çok seviyoruz. Özellikle de renkli duvarlar bulduğumuzda! Sizin için New York’tan Londra’ya kadar yedi farklı şehirde yedi farklı sanatçının eserle-rini listeledik:

1. NEW YORK – Tristian Eaton

tristaneaton_audrey4

Fotoğraf: tristaneaton.com

Son dönemin en tanınmış sokak sanatçılarından birisi olan Amerikalı Tristan Eaton, eşsiz ve kişisel tarzı-nı, kolaj tekniği ile birleştirerek, büyük ölçekli duvarlar üzerinde sprey boya kullanarak, popüler kültüre ait figürleri resmediyor. Sanatçının “Audrey Mulberry” isimli çalışmasını New York’ta Manhattan’ın Little Italy bölgesinde görebilirsiniz. Ayrıca bölgede bir de “Liberty” isimli bir başka büyük ölçekli çalışması daha var. Bu iki eseri görme fırsatını kaçırmayın.

2. RİO DE JANEİRO – Eduardo Kobra

kobra-todos_somos_um-2

Fotoğraf: eduardokobra.com

Brezilyalı sokak sanatçısı Eduardo Kobra, büyük ölçekli duvarları adeta sanat eserlerine çeviriyor. En dikkate değer özelliği ise yinelenen kareler ve üçgenler kullanarak portreleri canlı renkler ve cesur çizgi-ler ile tasvir etmesi. Sanatçının Rio de Janeiro’da düzenlenen olimpiyat oyunları için yaptığı “We are all one” isimli dev duvar resmi Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alıyor. Rio’da gezilecek yerler listenize Olimpiyat Bulvarı’ndaki Kobranın bu çalışmasını da eklemeyi unutmayın.

3. LİZBON – Os Gemeos

lisbon

Fotoğraf: streetartbio.com

İsimlerinin Türkçe anlamı “ikizler” olan Brezilyalı Os Gemeos kardeşler, ülkelerinin folklorik ögelerini New York’un hip hop estetiği ile yorumlayarak kendi tarzlarını oluşturmuşlar. Lizbon ve Boston gibi şe-hirlerde kısık gözlü ve sarı insan figürleri gördüğünüzde aklınıza eser sahibi olarak Os Gemeos’u getir-memeniz için hiç bir sebep yok.

4. ROMA – Blu

Fotoğraf: Yavuztan İnam

İtalyan sanatçı Blu, çalışmalarında görsellikten çok altındaki anlama önemli veriyor. Sanatçı boyadığı yerleri mimarisinden ve taşıdığı hikayelerden etkilenerek seçiyor. Genellikle basit renkler ve anti-kapitalist mesajlar, sanatçının imzasını taşıyan özelliklerin başında geliyor. Blu’nun Roma’nın Ostiense semtinde yer alan çalışması Porto Fluviale’de binadaki büyük camlar, canavarların gözlerini oluşturuyor.

5. HONG KONG – Okuda San Miguel

okuda-san-miguel-hong-kong-630x473

Fotoğraf: fluorodigital.com

İspanyol sanatçı Okuda San Miguel’in tar “Pop Sürrealist” olarak adlandırabileceğimiz bir tarza sahip. Sanatçı Cabo Verde’den Hong Kong’a kadar dünyanın farklı noktalarında geometrik yapıları, organik şekiller ile birleştiriyor ve bunu yaparken içerisine sokak estetiğini de katarak çok renkli bir hale getiriyor.

6. LONDRA – Stinkfish

stinkfish_london_2015-1

Fotoğraf: streetartnews.net

Kolombiyalı sanatçı Stinkfish çektiği rasgele insan fotoğraflarını “saykodelik” tema ve elementlerle ye-niden yorumlayarak duvarlara resmediyor. Düzenli olarak her sene Londra’yı ziyaret eden Stinkfish, kente her gelişinde kendi izini de bırakıyor. Belki sizde seyahatiniz sırasında onu Londra sokaklarında çalışırken görebilirsiniz.

7. YENİ DELHİ – Nevercrew

yeni-delhi

Fotoğraf: nevercrew.com

Nevercrew grubunun İsviçreli sokak sanatçıları Christian Rebecchi ve Pablo Togni’nin çalışmalarına bak-tığımızda melez bir yapı görmekteyiz. Rebecchi ve Tongi, Yeni Delhi gibi dünyanın en etkileyici şehirle-rinde gerçekçi ve karmaşık yapıları farklı mekansal düzenlemelerle resmediyorlar.

 

INSTAGRAM: @yavuztan7

 

ŞU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

HAVANA’DA GÖRMEDEN DÖNMEMENİZ GEREKEN 9 YER

AVRUPA’NIN EN GÜZEL 10 KÖYÜ

AŞAĞI BAKILMAMASI GEREKEN 24 YER