Taksim’de Bir Kore Restoranı: TAKSİM RESTAURANT & KARAOKE BAR

Yazı: ORÇUN DALARSLAN

Bir önceki işimde, bir Kore şirketinde çalışıyordum. Koreliler enteresan insanlar. Türkiye’de yaşayanlarını anlıyorum ama iş için 3-5 günlüğüne İstanbul’a gelenler bile farklı yemekleri tatmak yerine Kore restoranına gidip, Kore yemeği yemek istiyor.

Dolayısıyla, hem kendi müdürümün bize Kore kültürü ve yemeklerini tanıtma çabası, hem de gelen misafirlerin öğlen ve akşam yemeklerinde Kore restoranlarına gitmek istemesi sebebiyle, ben de Kore mutfağıyla tanışmış oldum. İlk başlarda, herkes gibi önyargıyla “börtü böcek mi yiyeceğim” diye burun kıvırdıysam da, zamanla İstanbul’da gitmediğim Kore restoranı kalmadı.

Bir süre sonra bir baktım, canım Kore yemeklerini çekmeye başladı… Aslında damak tatları da bizimkine benziyor. Bizim Güneydoğu mutfağında olduğu gibi, acıyı çok seviyorlar. Deniz ürünlerine bayılıyorlar. Bir de bizdeki gibi meze gelenekleri var. Yemeğinizi söyleyince, ortaya 4-5 çeşit, mayalanmış kırmızı biber sebzelerden oluşan, “kimçi” dedikleri mezeler geliyor.

Milli içkileri ise “soju”. Aslında sert ve tatsız tuzsuz bir içki, ama gelenek yerine gelsin diye içmek gerekiyor. Shot olarak içiliyor. Ama tabii soju içmenin de bir adabı var. Size soju ikram edildiğinde saygı göstergesi olarak iki elinizle tutup almanız gerekiyor. Sojunuz biter bitmez, size sormadan yenisini koyacaklardır. İçmezseniz (dini ve sağlık sebepleri hariç) saygısızlık etmiş sayılıyorsunuz. O yüzden yavaş yavaş içmekte fayda var. Yanında bazen bira da içiliyor.

Kore’de birçok restoranda ayakkabılar çıkarılıp girişte ayrılan bölmeye bırakılıyor ve yerde oturuluyor. İstanbul’daki restoranlardan sadece biri bu şekilde. Ondan ayrı bir yazıda bahsedeceğim. Bugünkü konumuz, Taksim’deki Kore restoranı Taksim Restaurant & Karaoke Bar. En son iki hafta kadar önce gittim, hem uzun zaman sonra Kore yemekleri yedim, hem de sizin için fotoğraflar çektim.

taksim_restaurant_karaoke_bar

Taksim Restaurant & Karaoke Bar

Taksim Restaurant & Karaoke Bar, Taksim’de otellerin bulunduğu Talimhane bölgesinde, Gezi Parkı’nın hemen karşısındaki sokaklardan birinin başında bulunuyor. Dışardan pek de dikkat çekmeyen bir mekan. Restoran kısmının camında, çok da okunaklı olmayan bir yazıyla Korea Restaurant yazıyor. O yüzden elinizde adres olmadan bulmaya çalışırsanız, biraz zorlanabilirsiniz. Alt katında da Korelilerin çok sevdikleri bir karakoke bar var.

Restoranın dekoru sıradan ve iddiasız. Müşterilerin büyük çoğunluğu da Koreli. Dolayısıyla kendinizi Kore’de bir esnaf lokantasına gelmiş gibi hissedebilirsiniz 🙂 Zaten kendinizi Kore’de hissetmeniz için, duvarlara Kore’den geleneksel resimler asmışlar, biblolar koymuşlar. İçeri girer girmez Kore yemeklerinin kokusunu da alıyorsunuz. İlk başta koku hoşunuza gitmeyebilir ama yemekleri yediğinizde fikriniz değişecektir kesinlikle. Mekanın Koreli sahibesi Su-Jung da çok sempatik birisi. Mutfak ekibi Korelilerden oluşuyor ama garsonlar azıcık Korece de bilen Türkler. O yüzden isimlerinden bir şey anlamadığınız yemeklerle ilgili istediğiniz soruları sorabilirsiniz! 🙂

Kore yemeklerinin ismini aklınızda tutmanıza imkan yok zaten. Misal ben o kadar defa gitmeme rağmen, yemeklerin ismini kimçi dışında hiçbir zaman öğrenemedim! Bu son gidişimde, üç kişi gittik, üçümüz de farklı yemekler yedik. Yediğimiz yemeklerin menüde resimlerini çektim ki isimlerini yazabileyim! 🙂 Et, sebze, deniz ürünleri, her türlü yemek seçeneği mevcut. Fiyatları için ise çok uygun diyemem. Ortalama bir yemek 30-50 TL civarı tutuyor…

Adres: Receppaşa Caddesi, No: 7/A, İstanbul

Telefon: 02122543911

 

taksim_kore_restorani

Restoranın sahibesi Su-Jung ve Koreli bir çalışan

kore_restorani_taksim

Restoranın sıradan ve iddiasız dekoruna aldanmayın, yemekleri oldukça lezzetli.

taksim_kore_restorani_dekor

Duvarlarda Kore’den resimler ve biblolar görebilirsiniz.

bulgogi_dubbab_kore_yemegi

Benim yediğim yemeğin ismi BULGOGİ DUBBAB (불고기). Marine edilmiş, ince doğranmış biftek, sebzeler, üzerinde kızarmış tatlı soya sosu ve yanında da pilavla servis ediliyor. Kore mutfağını ilk defa deneyecekseniz, bizim damak zevkimize en uygun yemeklerinden birisi bu.

bibimbap_kore_yemegi

Bu yemeğin ismi DOLSOT-BİBİMBAP. Bibimbap (비빔밥) aslında Kore mutfağının en meşhur yemeklerinden birisi. Anlamı karışık pilav. Adı üstünde, pilav, sebzeler ve et ile yapılıyor. Sebzeler kavrulurken genelde susam yağı kullanılıyor. En tepesine de yumurta kırılıyor. Servis edildiği kap masaya geldiğinde çok sıcak oluyor, o yüzden dikkatli olmak lazım. Yemeği yemeden önce, güzelce bir karıştırıp bütün her şeyin birbirine temas etmesini sağlamak gerekiyor ki yemek daha da lezzetli hale gelsin.

nakji_bokkeum_kore_yemegi

Bu da NAKGİBOKKUM & SOMYEON (낙지 볶음). Kimi yerde Nakji Bokkeum olarak da yazılıyor.
Kore’nin popüler yemeklerinden. Doğranmış ahtapot, sebzeler ve “gochujang”, yani kırmızıbiber salçası ile yapılan bir yemek. Yanında incecik noodle ile servis ediliyor.

kimci_kore_yemegi

Ve bunlar da KİMÇİ. Ne yemek söylerseniz söyleyin, mutlaka yanında garnitür olarak getirilecektir.